Aké boli dni tanca 2019 v Košiciach?

Už pár mesiacov internetové stránky zahlcovali informácie o Medzinárodnom dni tanca – World dance day v Košiciach 2019 a z plagátov na uliciach sa na nás usmievali tváre tanečníkov,ktorí Košice  mali tento rok poctiť svojou návštevou. Dlho očakávaný, posledný aprílový týždeň prišiel skôr ako sme sa nazdali.

Začalo sa to prvou otvorenou lekciou vo štvrtok večer na sále tanečnej školy Outbreak. Tanečníci sa nadýchli improvizácie spojenej s emóciou. Hlavnou lektorkou bola Kat Rampackova, ktorá zhodnotila otváraciu lekciu veľmi pozitívne. Zúčastnili sa ho tanečníci hip hopu ako aj tanečníci súčasného tanca, s málo aj viac skúsenosťami. To vytvorilo rôznorodú skupinu. Účastníci boli veľmi otvorení novým veciam a tak sa pracovalo veľmi dobre. Veľa sa nasmiali a spolu s Michaela Sabolova sa im podarilo predať im niečo, čo nepoznali.

 V piatok prebiehal deň 2 v Kulturparku, kde v silnej zostave prišlo veľa detí a juniorov, ktorí si nadšením užili workshopy ako hiphop deti, hiphop juniori, breaking, ktorí viedli Košickí lektori Nina Venger, Marián Murda Majland a Alexander Bati.

Súčasne v ďalšej sále prebiehal 4 hodinový, intenzívny workshop s Adrian Bartalos. Celý čas tam vládla príjemná atmosféra, workshop bol zameraný na stred tela a základne kroky spoločne so spoluprácou s partnermi, na empatiu medzi tanečníkmi, obsahoval základy, ktoré sú súčasťou každého jedného tanečného štýlu.

Posledná hodina, ktorá prebiehala bola salsa s Miguel Angel Quezada. Zúčastnila sa jej aj členka tanečnej školy Outbreak, ktorá tancuje v skupinke mamičiek a vyjadrila sa k tomu takto: ,, Na hodinu salsy ma priviedla moja zvedavost a hlavne chuť skúsit niečo nové. Hodinu viedol vtipný a večne usmiaty tanečník Miguel a previedol nás rôznymi štýlmi latino tancov , okrem salsy sme vyskusali merenge aj bachatu. Latino tance su jednoznačne zmyselné a veľmi ženské. Zistila som , že veľa streetdancových krokov vychádza zo salsy, čo ma milo prekvapilo. Bolo to fajn, a keď bude príležitosť , určite si to zopakujem.“

 Druhý deň priniesol vlnu informácií, ktoré posunuli tanečníkov opäť ďalej a radosť z očakávania, čo bude ďalšie dva dni.

Deň 3tí – sobota – doobedie sa nieslo v znamení workshopov, ktoré viedli zahraniční hostia z Francúzska, Ruska, Ukrajiny, Česka ale aj Slovenska. Všetci tanečníci do toho dali kus srdca a workshopy skončili nad očakávania. Odchádzali s úsmevom na tvárach a plní emócií z nových informácii, ktoré v nich zanechajú inšpiráciu a s veľkou dávkou životného elánu z toho budú čerpať ešte dlho. Po workshopoch nasledovali battle tanečníkov v štýloch hiphop, house, pop, lock, breaking, wackin, experimental ,kde sa v hojnom počte stretli nie len dospelí ,ale aj deti a juniori. 

Skvelá dvojka speaker Johnny Perfekto a dj Vunky Lao z Berlína úžasne vycítili atmosféru a počas celého podujatia menili pocity a nálady hosti v publiku. Ale to ešte nebolo všetko, najväčšia párty sa konala až na afterke v Boba bare , kto nebol a nezažil zahraničných, ale aj lokálnych lektorov na perkete určite bude ešte dlho ľutovať. Taká párty tu ešte nebola a do ranných hodín tu všetci návštevnici s otvorenými ústami a nechápavými pohľadmi sledovali čo sa tu deje.

Nedeľa deň 4 a posledný festivalový sa niesol vo veľkom štýle. Tanečné skupiny z celého Slovenska tu bojovali o titul zlatého tanečníka v kategóriach experimental, open, street a hobby dance.

 Porota bola nadšená z výkonov a nápadov. Veľký úspech zožala aj skupinka mamičiek, ktoré tu predviedli, že vek je len číslo a tancovať sa dá v každom veku.  Na záver prišla veľká dlhoočakávaná bomba v podaní koncertu EGA, kde sme zažili neopakovateľnú atmosférú, ktorá stála za to a dala bodku za krásnou akciou, ktorá sa zapísala do sŕdc všetkých účastníkov a o rok 26. a 27.4.2020 sa tu opäť stretneme a budeme sa tešiť na ďalšie spoločné chvíle na oslavách Dňa tanca v Košiciach.

SAVE THE DATE 2020! 25.-26.4.2020 / Košice – Slovakia!


FOTO – VIDEO GALÉRIE:

Fotooreport – World Dance Day 2019: http://bit.ly/2HJO80O

Fotoreport CHOREO Contest – Dance for GOLD 2019: http://bit.ly/2Qdlfy5

Fotoreport BATTLE – Dance for GOLD 2019: http://bit.ly/2EkwMXO

Video – Dance for GOLD 2019: http://bit.ly/2EkZSWO

https://www.instagram.com/p/Bw2c2wYg3od/?igshid=7ydkqvqdq1u3
https://www.instagram.com/p/Bwzo0ppAlQb/?igshid=tugy10wbaw39
https://www.instagram.com/p/Bw1VeienuOh/?igshid=1mmiakd5vj07p

h