FESTIVAL WORLD DANCE DAY 2018

Milióny tanečníkov oslavujú každoročne 29. apríla od roku 1982 po celom svete Medzinárodný deň tanca, ako iniciatíva Medzinárodnej tanečnej rady CID, UNESCO. 

Vďaka občianskemu združeniu “Outbreak“, organizácii K13 – Košické kultúrne centrá a ďalším kultúrnym operátorom sa mesto Košice v roku 2015 pripojilo k ostatným 155 krajinám oslavujúcim tento deň a priniesli titul World Dance Day do nášho mesta po prvýkrát. 

Ohlasy po prvom ročníku boli nad očakávania a preto tu pomaly vzniká tradícia. Ako každý rok, aj teraz je Medzinárodný Deň Tanca venovaný širokej verejnosti. Pomáha nie len motivovať, ale aj objaviť talent a ďalej ho rozvíjať. Vďaka otvoreným tanečným lekciám, bohatému programu, širokej škále tanečných štýlov a vzácnym hosťom sa predstavil tanec pútavym a dynamickým spôsobom. 

Rok 2018 to bol už 4. ročník, ktorý narástol do rozmerov, kde v rámci nášho festivalu WDD sa uskutočnilo až 9 podujatí. Každý si tam našiel svoj priestor a to čo ho zaujíma.

  1. Tanečné laboratórium                                                                         

Počas týždňa prebiehali workshopy, ktorých výstupom bola choreografia. Tá sa predstavila v kategórii Experimental na tanečnej súťaži Slovak GOLD. Tieto hodiny viedla Katka Rampáčková – Košičanka žijúca v Barcelone, ktorá pôsobí v Priestore súčasného tanca.

  1. Screen Dancing 

Miroslav Bruise Žilka, tanečník a choreograf skupiny Old school brothers, pripravil unikátne tanečné predstavenie SCREEN DANCING, resp. Tanec s obrazom. Ide o jeho životné dielo, v ktorom diváci mohli vzhliadnuť výnimočné tanečné choreografie inšpirované aj skutočnými udalosťami. V tomto viac ako hodinovom predstavení Miroslav ako prvý tanečník na Slovensku skombinoval svoj tanec s videoprojekciou. Spojil umenie a modernú techniku, pričom využil svojich 22 rokov tanečných skúseností. Vášeň, napätie, emócia, motivácia, to všetko mohli zažiť hostia na predstavení SCREEN DANCING.

  1. Warm Up party 

Tanec v kluboch neodmyslitelne patrí, takže tu sa stretli tí najskalnejší.

  1. Workshops 

Lokálnym lektorom tanca sme poskytli možnosť vzdelávať sa, získať inšpiráciu a možnosť vymeniť si skúsenosti so zahraničnými osobnosťami tanca. 

  1. Open Classers 

Vďaka voľnému vstupu pre laickú verejnosť sme vytvorili priestor na ochutnanie tanca začiatočníkom a sociálne znevýhodneným skupinám, či širokej verejnosti.

  1. Slovak GOLD 

Táto súťaž o slovenské zlatky má za sebou dlhú históriu. Začala malým jamom až sa dopracovala na takúto úroveň. Počas celého roka cestuje po Slovenských Battle podujatiach a práve tu v Košiciach sa stretnú tí NAJLEPŠÍ.

  1. Local Orient

Tradičná súťaž pre brejkerov.

  1. Choreo Contest 

Choreografická súťaž tých najlepších tanečných skupín nie len zo Slovenska.

  1. Predstavenie interpretov WDD 2108

Multižánrový tanečný show program, ako uzavretie medzinárodného festivalu v ktorej si diváci v sprievode moderátora a zabávača vychutnali významné tanečné osobnosti a umelecké zoskupenia.  Toto záverečné predstavenie bolo adekvátnou bodkou celého podujatia, kde sa spojíila tradícia s rôznymi tanečnými štýlmi.