JEDEN ZA VŠETKÝCH

Tanečná skupina, ktorá zmenila mnohé. Výrazným spôsobom ovplyvnila a dodnes ovplyvňuje tanec a tanečné dianie nielen na Slovensku. Článok o OutBreak Crew ponúka zachovanie histórie pôsobenia tejto skupiny, pohľad na OutBreak tanec, vývoj a kroky tanečnej skupiny od roku 1999. Tento príbeh je určený dnešnej generácii mladých tanečníkov, aby mali možnosť zoznámiť sa s postavením tanečnej skupiny a jej členov v období posledných 17 rokov.


Prvé kroky tanečníkov, ktoré majú na svedomí OutBreak Crew z Popradu siahajú ďaleko za rok 1999, keďže v tom čase už aktívne tancovalo niekoľko z členov tanečnej skupiny. Dá sa povedať, že všetkých tanečníkov vychoval, alebo spojil tanečný klub Trend Poprad, ktorý v rokoch 1998 až 2002 začal okrem moderného tanca kraľovať a rozbehol úspešnú cestu aj pre hip hopový tanec v Poprade, na Slovensku, dokonca v Európe a vo svete.Tanečný klub Trend bol výnimočný nielen pre svoj tanec. Atmosféra, kvalita tréningov, lektorov, ale aj prístup k stovkám členov a ich rodičom vytvárala priateľské prostredie, kde sa väčšina cítila príjemne. Tanečný klub bol otvorený aktivitám, zájazdom, sústredeniam v rámci členov, ale aj spoluprácam s inými tanečnými školami a cestovaniu. Žilo to tam obrovským spôsobom a je až neuveriteľné, koľko členov a generácií úspešných tanečníkov známych a aktívnych dodnes tento klub vychoval. Za zmienku určite stoja spolumajitelia dnes jednej z najprestížnejších street dance škôl v Čechách B.D.S. Academy: Ferko Bodnár a Miroslav Olšavský, ďalej je to Melánia Kasenčáková, jedna z hlavných tvári Hip Hop Fakulta Bratislava, alebo Dobrava Škvaridlová a Alexandra Krausová.

536428_303669223072278_505509410_n

OutBreak Crew, najprv ako zložka “break dance“ a “electric boogie“ v TK Trend pod vedením Dana Liptáka a Maroša Hrušovského pôsobila aktívnymi tréningami po celý týždeň. Na počudovanie množstvo chlapcov pohltil tanec prakticky hneď a natoľko, že sa stával ich každodennou súčasťou. V tej dobe možno preto, lebo sme neboli natoľko zabávaní vplyvmi materialných vecí. Počítač, internet, smartphony a iné boli vtedy nepoznané. Zdalo sa, že vlastne neexistovali a my sme tak mali množstvo času na seba, svoj voľný čas a priateľov. Tento jav je náročné vysvetľovať najmä generácii narodenej po roku 1997. My sme sa jednoducho nehádali kvôli statusom, neriešili sme to či náš profil na facebooku je pravidelne aktualizovaný. Naplno, s pocitom šťastia a radosti sme sa každý deň venovali svojmu životu a sebe navzájom. Tešili sme sa na každý tréning a spoločné stretnutie.

598629_303707216401812_1060097659_n

Keďže v Poprade veľa životných, vzdelávacích a pracovných príležitosti nebolo, zlom pre nás nastal, keď generácia dospelých vzorov, lektorov vyrástla a ich životné cesty sa rozdelili za tancom, školou a prácou ďalej . Po odchode viacerých významných mien hip hopového tanca z tanečného klubu Trend, najmä nenahraditeľných lektorov, sme sa po pár mesiacoch – rokoch spoločného tancovania rozhodi oddeliť s dobrými spomienkami a nezabudnuteľnými zažitkami z tanečnej školy, ktorá nás vychovala a vytvoriť tak vlastnú skupinu. Skupinu v ktorej sa budeme navzájom učiť, podporovať a kritizovať, spoločne tvoriť a nažívať. Sami sebe sme sa stali inšpiráciou a keďže youtube ešte neexistoval, informácie sme si prinášali rukami, nohami, ušami a očami z rôznych podujatí a od rôznych tanečníkov, ktorí to priniesli od ďalších tanečníkov.

557624_303669893072211_149896304_n

OutBreak / vzbura, epidémia/ je názov, ktorý sme si vybrali v roku 2002 z niekoľkých slov, ktoré sme mali na výber. Slovo malo štýl, dobre znelo a vzbudzovalo silu skupiny, pre niektorých rešpekt. Názov vystihuje živelnosť, ktorú sme prinášali a prinášame dodnes na tanečné pódia. V tej dobe pre mnohých nezabudnuteľnú atmosféru, ktorú rovnako udržujeme aj dnes. Množstvo ľudí poznalo a pozná našu energiu. Nijako chcene, ale jednoducho prirodzene sme boli vždy na očiach a ušiach ľudí, ktorí si nás následne podľa toho pamätali. Našou veľko výhodou bola skúsenosť členov s viacerými tanečnými štýlmi a technikami.

530628_303668943072306_1566752982_n

Priniesli sme do slovenskej breakovej scény vtedy jedinečný tanec a nezabudnuteľné show. Boli sme prvou skupinou na Slovensku, ktorá využila house dance vo svojom tanci. Po všetkých tých spoločných cestách, či už tanečných, alebo len tak, lebo sa nám niekam chcelo vyraziť, alebo po nespočetnom množstve hodín strávených na sále a naozaj tvrdých tréningoch, sme vytvorili skupinu, ktorá vzájomne žila svoj život. Epidémia naberala na sile a ľudia točiaci sa okolo nás, priatelia z umeleckej scény, spolutanečníci, frajerky či iní kamaráti street artisti, desiatky ľudí si začalo hovoriť a vyformovali prostredie pod názvom OutBreak Family. A keď sa takto pozeráte do histórie, prichádzate na spojitosti a súvislosti s prítomnosťou.

O zážitkoch by sa dala napísať kniha a písať o úspechoch nieje podstatné, pretože tvrdý a dôkladný tréning vo väčšine prinesie úspech každému. V tomto článku sme chceli vyzdvihnúť najmä to prvotné, čo potrebujú vedieť dnešné aj nasledujúce generácie tanečníkov a tanečných skupín a to je srdce skupiny.

222468_303669143072286_1816918351_n

OUTBREAK CREW ORIGINAL

VZNIK: 2002
ZLOŽENIE: 11 členov / chlapcov /
ČLENOVIA: Maroš Hrušovský –  vyštudovaný inžinier TU, spolumajiteľ, lektor, choreograf Outbreak Dance Center Košice, Daniel Lipták – lektor B.D.S Academy Praha, Marcel Vaľko – vyštudovaný tanečník, lektor, choreograf a elita slovenského bboyingu, Hasta La Muerte, The Legits Matúš Kašický – študent tanečného konzervatória, spolumajiteľ, lektor, choreograf Outbreak Dance Center Košice, Andrej Urysiak – lektor B.D.S Academy Praha, Slavoj Kulčár – rapper slovenskej hip hopovej scény, spolupráca so Zverinom, album Čierna duša v bielom tele,Vladimír Lorinc – profesionálny fotograf a video produkcia, spolupráca s mediálne známými osobnosťami, majiteľ LORINC Production, Branislav Bašista – lektor, choreograf,  Spirit shop, vyštudovaný architekt, Ferko Kováčik – Vysoká škola manažmentu a verejnej správy, dodnes sa ale venuje hip hopovej kultúre, Jozef Pekarčík – dodnes sa venuje hip hopovej kultúre, Ľubo Šilon – študoval v Notthngham Trent University v UK, Peter Nemčík – dodnes originál hustler
ÚSPECHY: veľké množstvo spoluprác, vystúpení, doprovodov, účinkovanie na mediálnych, umeleckých a súkromných projektoch, organizovanie projektov, víťazstva jednotlivcov a skupín v battle súťažiach, majstri slovenska, majstri európy, majstri sveta v IDO, vychovávanie členov a ich vzdelávanie